Sihteerien ja assistenttien koulutuspäivä Helsinki 10.12.2026

Miten pärjään ja kehityn tämän päivän työelämässä assistenttina?

Tule Helsinkiin inspiroitumaan, oppimaan ja löytämään uusia näkökulmia omaan osaamiseesi ja ammatilliseen kehittymiseesi. Sihteerien ja assistenttien koulutuspäivän aikana saat ajankohtaista tietoa, käytännön vinkkejä ja uusia oivalluksia siitä, miten voit vahvistaa osaamistasi, hyödyntää uusia työvälineitä ja vastata muuttuvan työelämän haasteisiin. Samalla pääset jakamaan kokemuksia kollegoiden kanssa, verkostoitumaan ja kuulemaan uusia näkökulmia assistentin työn tulevaisuudesta – parhaimmillaan mukaan tarttuu uusia ideoita, varmuutta omaan tekemiseen ja innostusta oman osaamisen kehittämiseen!

8:30 Aamiainen
9:00 Tervetuloa koulutukseen
9:10 Oman osaamisen kehittäminen ja työn laadun parantaminen tekoälyavusteisesti – Jukka Lehtoranta, tekoälyasiantuntija ja tietotekniikan maisteri
10:30 Tauko
10:45 Haastavat vuorovaikutustilanteet – mitä teen, kun toinen vaikeuttaa yhteistyötä? – Tommi Lindholm BRIK
11:45 Lounastauko
12:30 Tekoäly tekstinteon apuna – Riitta Suominen, viestinnän ja verkkotoiminnan asiantuntija
13:30 Iltapäivän kahvi
13:50 Miksi tekisin taukojumppaa? Istumatyön haitat – Senja Rasilainen, Personal Trainer
14:25 Tunnista vahvuutesi – löydä lisää varmuutta ja merkitystä omaan työhösi – Essi Juvakka, viestintävalmentaja ja psykologi PsM

15:30 Yhteenveto ja keskustelu
15:45 Päivä päättyy

Koulutuspäivä järjestetään Scandic Simonkenttä hotellilla.

Sisältöä päivitetään vielä.

Hinta: 420 € julkishallinto tai 470 € yksityinen sektori /hlö+ ALV 25,5 %

Samasta organisaatiosta kaikki lisäosallistujat alennettuun hintaan!
Huom. Lisäosallistuja tarjous edellyttää yhden normihintaisen osallistumisen ja ei yhdistetä muihin etuihin.

Koulutus on suunnattu sihteereille ja assistenteille, mutta kaikki sisällöstä kiinnostuneet ovat tervetulleita!

Suosittelemme varaamaan matkustus- ja majoitusjärjestelyt vasta toteutumisvahvistumisen jälkeen. Toteutumisvahvistus lähetetään viimeistään kaksi viikkoa ennen koulutusta.

Peruuttaminen:
Koulutuksen peruutuksesta, joka tehdään viimeistään 21 päivää ennen koulutusta, veloitetaan toimistokuluina 15 % koulutuksen hinnasta. Jos koulutus peruutetaan alle 21 päivää ennen koulutusta tai osallistuja jättää saapumatta koulutukseen, osallistumismaksu veloitetaan kokonaisuudessaan. Peruutus on tehtävä kirjallisesti sähköpostitse osoitteeseen aspa@aluepro.fi.

Varaamme oikeuden muutoksiin, ja siirtää jo sovittuja lähikoulutuksia myöhempään ajankohtaan, tai muuttaa etäkoulutuksiksi. Koulutus saattaa siirtyä tai peruuntua mm. viranomaismääräysten vuoksi tai vähäisen osallistujamäärän vuoksi. Muutosten osalta tiedotamme osallistujia erikseen.


Päivämäärä

10 joulu 2026

Aika

08:30 - 15:45

Sijainti

Scandic Simonkenttä
Simonkatu 9, Helsinki
Ilmoittaudu

Ilmoittaudu koulutukseen

Sihteerien ja assistenttien koulutuspäivä Helsinki
420 € +ALV julkishallinto
Available kpl: Unlimited
The Sihteerien ja assistenttien koulutuspäivä Helsinki ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Sihteerien ja assistenttien koulutuspäivä Helsinki
470€ +ALV yksityinen sektori
Available kpl: Unlimited
The Sihteerien ja assistenttien koulutuspäivä Helsinki ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Lisäosallistuja julk.
275€ +ALV julkinen sektori
Available kpl: Unlimited
The Lisäosallistuja julk. ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Lisäosallistuja yks.
295€ +ALV yksityinen sektori
Available kpl: Unlimited
The Lisäosallistuja yks. ticket is sold out. You can try another ticket or another date.